Seda KÜÇÜK Anlatıyor


 

Sevgili Seda, seni tanıyalım.

1991 İstanbul doğumluyum.

2014 Sakarya Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri mezunuyum. İnsan Kaynakları ile ilk tanışmam 2011 yılında İZOCAM'da gerçekleştirmiş olduğum stajım ile başladı .Devamında İK alanında birçok staj imkanı elde ettim. Farklı sektörlerin kokusunu da içime çekerek kariyerime dair birçok bilgi edinmiş olmakla birlikte İK alanında gelişmeye ve değer katmaya kararlıydım.

insanlara dokunmayı, öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum . Araştırmayı, bol bol okuyup her gün bir adım daha ileri gitmeyi hedefledim. Bugünüm dünüm ile aynı olmamalı.

Şu an PERNET İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri'nde Uzman Yardımcısı olarak çalışmaktayım.

Ayrıca 2013 yılından bu yana ''sedolinka.com'' isimli bloğumda İnsan Kaynakları alanında edinmiş olduğum bilgi ve tecrübelerimi yazmaktayım.


Ne eğitimi aldın?

2009 yılında Yakacık Lisesi eşit ağırlık bölümünden mezun oldum. 2014 yılında Sakarya Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünü bitirdim. Sırada yüksek lisans var :)

Yeniden bir seçeneğin olsaydı ne yapmak isterdin?

Yeniden bir seçeneğim olsa seyahat edebileceğim bir işte olmak isterdim. Ama bu seyahatler de öyle yormasın isterdim : Hem keyif alayım hem işimi yapayım hem de hayatlara dokunarak değer katayım. Hepsi bir arada anlamlı ve güzel olurdu.

İş hayatıyla ilgili etkilendiğin bir kitap, film, yayın var mı? Seni nesi etkiledi?

Film olarak, Umudunu Kaybetme; Maddi zorluk çeken bir aile ve ailesini her zorluğa karşı bir arada tutmak isteyen bir babanın hikayesi var karşımızda ve yaşanılan zorluklara daha fazla dayanamayarak evi terk eden bir eş. Chris oğluyla birlikte bir mücadele içine giriyor, bildiği bütün satış yöntemlerini kullanarak daha iyi bir işin peşine düşüyor ve 'Mutluluk belki de sadece kovaladığımız bir şeydir.' diyor. Her ne kadar zorluk çekse de pes etmiyor umut ederek mutluluğu kovalıyor.

Tıpkı bizim sürekli ''bardağın dolu tarafından bakmamız'' gerektiği gibi bir şey.

Kitap olarak, Lean In; kadınların ve erkeklerin iş hayatında farklı değerlendirilmeleri üzerine birçok örneklemeler ile gerçeklere değinen bir kitap. Kadınların "diğerlerinin" algısından kaynaklanan dezavantajlarının yanı sıra, "kendi" koymuş oldukları engeller ile çoğu zaman iş hayatında daha fazla sorumluluk almaktan kaçınmaları, kendilerini aile ve iş hayatı arasında tercih yapmaya zorunlu hissettikleri ve genellikle de fedakarlık yapan tarafın sürekli kadınların olduklarından bahseden bir kitap. Kitap içinde geçen ve hiç unutmadığım bir cümle var; ''Biz, kadınları iş hayatına dahil edelim derken kadınlar iş hayatından uzaklaştılar.''

Bu kitabı sadece kadınların değil erkeklerin de okuması gerektiğini düşünüyorum.


Bir rol modelin var mı?

Bir değil birçok rol modelim var. Tek bir kişiden öğreneceğin şeyler bellidir ama bu iki kişi olursa daha fazla değer katar ve kazanırsın.


Gelişimine katkı sağlayabilecek neler yapıyorsun?

Birikimime ve gelişimime değer katabilecek her ortamda bulunmaya çalışıyorum. Düzenli olarak mesleki ya da meslek dışı bana katkı sağlayacak dergi, kitap ve blogları takip ediyorum. Öğrenmenin sınırı yok her gün bir şey öğreniyoruz. Benim için güncellik ve sürdürülebilirlik önemli.

4B Genç Profesyoneller'de neler yapıyorsun?

''Genç Profesyoneller''e başvuran adayları değerlendiren üyelik ekibinde yer almaktayım. Gelen başvuruları değerlendiriyor ve bildiriyoruz. Ayrıca yakın zamanda KariyerİST işbirliğiyle başlayacağımız üniversite öğrencilerine yönelik mentorluk projesinde yer almaktayım. 4B Genç Profesyoneller tarafından düzenlenecek olan Zirve Hazırlık ekibinde de görev almaktayım.


GPK sana nasıl katkı sağlıyor?

GPK gelişmeye, düşünmeye ve paylaşıma değer veren bir ortam. Sürekli düşünmeyi ve kendi yaş grubumdan veya daha tecrübeli kişilerin var olması ile bilgi alış verişi içerisinde oluyorum. Farklı bakış açıları, farklı uygulamaları duymak, öğrenmek ve üzerine tartışmak profesyonelliğe doğru gitmemi sağlıyor.


Senin için profesyonellik ne demek?

Profesyonellik; öğrendikleri ile karşısındaki kişiye dokunabilmek, işi doğru ve inanarak yapmak, stresi iyi yönetebilmektir.


Başarıyı nasıl tanımlıyorsun?

Hedef belirleyerek, pes etmeden özveri ile devam edip sonuca ulaşmaktır.


Çok teşekkürler Seda.